250.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Bıyık Ekimi
Buradasınız: Anasayfa / Hizmetlerimiz
Bıyık Ekimi
Bıyık Ekimi

Bıyık Ekimi

Erkeklerin kendilerine has tarzlarını yansıtmaları için oldukça önemli bıyık, bakımına ve dış görünümüne önem veren kişiler için vazgeçilmezdir. Bundan yüzyıllar öncesine kadar uzanan bıyık modası günümüzde de birçok erkek tarafından sürdürülmektedir. Erkekler ise çeşitli nedenler tarafından bıyığının çıkmamasından şikâyetçi olmaktadır.

 

 

Bıyık Ekimi Nedir?

Bıyık ekimi, bıyıklarının yoğunluğundan ve şeklinden şikayetçi olan 24 yaş ve üstünde olan erkeklere uygulanmaktadır.

Dudak üstü kılları çıkamayan veya gürleştirme kişilerin üst dudak bölgesine saç kıllarının eklenmesi işlemine bıyık ekimi tedavisi adı verilmektedir. Bu işleminde FUE adı verilen bir yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemde lokal anestezi kullanılır ve 2-3 saatlik mikro cerrahi işlemi uygulanır. Sonunda acısız ve ağrısız dikiş işlemi uygulanır.

FUE ile saç kökleri hastanın deri tabakasına sorunsuz bir şekilde ekilmektedir. Ekim yaptırmak isteyen kişi saçının hangi bölgesinden ne kadar kıl kökü alınacağına kendi karar vermektedir. Alınan saç kökleri 0,7 mm'ye kadar ekim yapabilen aletler yardımı ile kişinin o bölgesine eklenir.

İlk ekimden yaklaşık 4 ay sonra seyrek çıkan bölgeler var ise yeni bir ekim işlemi yapılması mümkün olmaktadır. Bu ekim oldukça zor ve incelik gerektiren bir işlem olduğu için sadece alanında uzman olan kişilere yaptırılması gerekir. Aksi halde yapılan ekim olumsuz sonuçlar verebilir.

Bıyık Ekimi Öncesi Süreç Nasıl İşler?

Uzman doktorunuzla yapacağınız görüşmede bıyık ekimi için uygun olduğunuz takdirde bıyık planlaması yapılmalıdır. Bu planlamada işlem biyik-ekimiesnasında kaç kök ekileceği, hangi bölgelerde ekim yapılacağı ve hangi teknik uygulanacağına karar verilir. Ekilen kılların sağlıklı ve rahat bir şekilde beslenebilmesi için gerektiğinden fazla ekim yapılmamalıdır. Dolayısıyla uzman doktorunuzun önerilerini dikkate alarak tutarlı olmakta fayda vardır.

Diğer dikkat edeceğiniz konu ise bıyık ekim tekniğidir. Son dönemlerde iz riski teşkil etmeyen çok az hasarla uygulanan yöntem FUE yöntemidir ve yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bıyık Ekimi İçin Uygun Musunuz?

Tedavi öncesi yanıtlanması gereken sorulardan bir tanesi de bıyık ekimine uygun olup olmadığınızdır.

Bıyık ekimi yalnızca köselere değil aynı zamanda bıyığı seyrek olan ya da farklı nedenlerden dolayı (yaralanma, yanma, kesik, vs.) bıyık kaybına maruz kalan kişilere de yapılabilir. Bıyık yoğunluğundan şikayetçi olan erkekler donör bölgesi uygun ve operasyon şartlarını yerine getirdiği takdirde bıyık ekimi yaptırabilir. Operasyon şartlarını yerine getirip getiremediğiniz ise belirli testlerde hastanede ölçümlenecektir.

Bıyık Ekimi Operasyonu Günü Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Operasyon günü yüzünüze sürtmeyecek şekilde kolay giyilip çıkarılan kıyafetler tercih edin.
 • Sigara operasyon ve iyileşme sürecini zorlaştırdığı için bıyık ekimi operasyonu öncesi sigara içilmemelidir.
 • Abartılı istek ve beklentilerden kaçınılmalıdır.
 • Hafif yiyecekler yenmeli ve tok hissettiğiniz an hastaneye gidilmelidir.
 • Eğer düzenli bir ilaç kullanıyorsanız operasyon öncesi mutlaka bu konuda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktora danışılmadan hiçbir ilaç alınmamalıdır.
 • Alkol kullanılmamalıdır.
 • Halihazırda bıyığınız varsa kendiniz kesmemelisiniz. Operasyon günü yapılan analizler sonrasında eğer gerekliyse hastane ortamında kısaltılır.
 • Kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

Adım Adım Bıyık Ekimi İşlemi

Saç ekimiyle benzerlik gösteren bıyık ekimi yüz bölgesinde yapılacağı için çok daha hassas bir işlemdir. Yüz bölgesi olduğundan dolayı olası iz kalma ya da istenmeyen komplikasyonlara karşı dikkatli olunmalıdır.

 • Ağrı ve acının önüne geçmek için operasyon öncesinde yalnızca dudak üstü bölgesine lokal anestezi yapılır.
 • Donör bölge olarak genelde ense bölgesi tercih edilir. Fakat duruma göre donör bölge kol veya bacak kılları da bıyık ekimi için kullanılabilir.
 • FUE yöntemi ve micromotor yardımıyla saç kökleri tek tek toplanır.
 • Operasyon yapılan kişinin bıyık bölgesindeki seyreklik ya da köselik durumuna göre 300 - 500 arası kök toplanır.
 • Tek tek toplanmış olan kökler temizlenip ayıklanır ve bıyık bölgesindeki açılan kanallara yerleştirilir.
 • Ekim yapılan alan açık bırakılır ve donör alana 3 gün kalacak bandaj uygulanır. Bu sürede ekim yapılan bölge 3 gün boyunca yıkanmaz.
 • Ekim sonrası iyileşme süreci ise yaklaşık 10 gün sürmektedir. Bu süreçte kıl kökleri kabuklanır. Bu kabuklanma 3. gün yapılan ilk yıkamayla beraber yavaş yavaş dökülmeye başlar ve kıl kökleri iyileşme gösterir.
 • Kişi eğer köse ise bir operasyon yeterli olmayabilir. Böyle bir durumda ise ekilen kökler yerine tutunduktan yaklaşık 8-9 ay sonra ikinci bir operasyon gerçekleştirilir.
 • Bıyık ekimi sonrasında uzayan kıllar 15 gün sonra makasla kısaltılabilir.
 • Ekim yapıldıktan 2-3 hafta sonra şok dökülmesi olabilir. Herkeste görülmese de şok dökülmenin ardından dördüncü ayın ortasında bıyıklar tekrar çıkmaya başlar ve normal uzama seyrinde uzamaya devam eder.
 • Bıyık ekiminden 6 ay sonra ekilen kökler yerine tutunmaya başlar. Sonuçta normal döngüde uzamaya devam eder.

Bıyık Ekimi Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Bıyık ekimi operasyonu yüzde yapılan bir işlem olduğundan dolayı operasyon sonrasında son derece dikkatli olunmalıdır. Diğer ekim biyik-ekimibölgelerine kıyasla çok daha risk teşkil eden bir bölge olmasının haricinde hızlı iyileşiyor olması da en büyük avantajlarındandır.
Bıyık ekimi sonrası süreç kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Fakat kabaca bu süreci 8-10 ay olarak belirtebiliriz.

Bunun haricinde uygulanan yöntem de iyileşme sürecini etkileyen faktörler arasındadır. FUE yöntemi olası komplikasyonların en aza indirilmesini sağlamaktadır.

Bıyık Ekiminden Sonraki 3 Gün

 • Operasyon esnasında lokal anestezi yapıldığından dolayı hasta kendi başına hastaneden ayrılabilir.
 • Dudak üzerinde hafif bir şişlik olması oldukça normaldir.
 • Ekim yapılan alanlarda hafif şiddette kanamalar olur. Bundan dolayı bıyık bölgesi kırmızı noktalı bir görüntüye sahip olabilir. Fakat bu durum hızla iyileşme kaydeder ve kısa zamanda kaybolur.
 • Dudak bölgesinde meydana gelen şişlik ve zonklama yemek yemede bazı sıkıntılara sebep olabilir. Yine de idare edilebilecek bir durumdur. Doktorunuzun verdiği ilaçları vermiş olduğu talimatlara göre kullanmanız daha büyük sorunların ortaya çıkmasını engelleyecektir.
 • Operasyon sonrasındaki ilk 3 gün dudak bölgesi fazla oynatılmamalı ve mümkünse bu süreci istirahat ederek geçirmek tavsiye edilmektedir. Bu sayede ekim yapılan bölgedeki kıl kökleri zarar görmez ve yerinden oynamasının önüne geçilmiş olunur.
 • Üçüncü günün sonunda işlem yapılan bölgeye ilk yıkama uygulanır. Yıkamanın ardından alana losyon sürülür ve bekletilir. Böylelikle oluşan kabuklanmalar yumuşamaya başlar. Ardından üst dudak bölgesi yumuşak hareketlerle baskı yapılmadan yıkanır. Kabuklanma ve kaşınma olması ise olası bir durumdur. Dikkat edilmesi gereken ise işlem yapılan alanın kaşınmaması ve kabuklanmaların soyulmamasıdır.

Bıyık Ekiminden Sonraki 1 Hafta

 • Operasyon sonrası ilk hafta donör bölgede küçük yaralar iyileşmiş olur.
 • Bıyık bölgesindeki kırmızılıklar ise fark edilir derecede geçmiş olur fakat kabuklanmalar devam eder.
 • Açık yaraların hemen hepsi kapanmış olur. Aynı zamanda antibiyotik tedavisi de son bulmuş olduğu için komplikasyon riski azalmıştır.
 • Dudakta meydana gelen şişlik indiği için kişi günlük yaşamına kolayca dönebilir.
 • Yıkama işlemine sık sık devam edilmelidir. Böylelikle kıl köklerindeki istenmeyen görüntüler daha hızlı normale dönecektir.

Bıyık Ekiminden Sonraki 1 Ay

 • Şok dökülmeler ilk ayın sonuna kadar devam edebilir. Bu dökülmenin az olması iyidir fakat her operasyon sonrasında şok dökülme farklılık gösterebilir. Kıl köklerinin dökülmesi, yıpranan kıl köklerinin atılarak yeni, taze ve sağlıklı kıl kökü çıkmasının göstergesidir.  
 • Şok dökülmenin ardından yeni kılların uzaması ortalama olarak saç köklerinin uzaması ile benzer bir süreci izler.
 • Bu süreçte yıkama işlemi devam edilmeli ve bol bol masaj yapılmalıdır.

Bıyık Ekiminden Sonraki 3 Ay

Bıyıkların çıkmaya başladığı süreç üçüncü ayda gerçekleşir. Fakat hala bazı kıl kökleri çıkmaya başlamamıştır. Bu yüzden bıyık görüntüsü seyrek olabilir.

Çıkan kıl kökleri ise henüz tam ve güçlü şekle sahip olmamışlardır. Bıyıklarda gereksiz yamulmalar, hafif kıvrılmalar ve inatçı kıl telleri olması oldukça normaldir.

Bıyık Dökülmesinin Nedenleri

 • Saçkıran hastalığı: Genellikle saçları döktüğünü duyduğumuz saçkıran hastalığı bazı kişilerin kıl köklerinin dökülmesinde de etkili biyik-ekimiolmaktadır. Bu hastalığın bulaştığı kişilerin dudak üstü bölgesindeki kıllar belli aralıklar ile dökülmektedir. Günümüzde saçkıran hastalığının tedavi yöntemleri bir hayli fazla olmaktadır.
 • Bıyıktaki yaralar: Bu bölgede oluşan derin yaraların kıl köklerine zarar vermesi muhtemel bir durum olmaktadır. Derin olan yaraların zamanında tedavi edilmemesi hastanın sağlığına ve bıyık bölgesindeki kıl köklerine zarar verebilir. Bu bölgelerde ciddi bir yara oluşur ise en yakın sağlık merkezine kısa bir sürede gitmeniz önerilmektedir.
 • Bıyık çekme alışkanlığı: Bazı kişiler fark etmese de bıyık-sakal çekme gibi çeşitli tikleri bulunmaktadır. Bu hareketlerin sıklıkla tekrarlanması ilerleyen zamanda kişinin kıl köklerine zarar verebilir. Kıl köklerinin zarar gördüğü bölgedeki alanlardaki sakallar yamuk çıkma veya hiç çıkmama gibi durumlar olabilmektedir.
 • İltihap ve Enfeksiyonlar: Dudağın üst bölgesinde bulunan iltihaplar ilerleyen zamanda ilgili bölgede dökülmelere neden olmaktadır. Ayrıca sivilcelerin sayısının da fazla olması kıl köklerini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu sorun kısa bir sürede tedavi edilmez ise kıl kökleri yok olmaktadır. (Bknz: Sivilce Tedavisi)
 • Sedef Hastalığı: Bıyık ve sakal köklerine zarar veren diğer bir hastalık ise sedef olmaktadır. Kısa sürede tedavi edilmeyen sedef hastalığı kişinin kıl köklerine zarar vermektedir. Bazı durumlarda ise kişinin dudak üzerinde yer alan kıl kökleri ciddi şekilde zarar görmektedir. Hastalık erken teşhis ile tedavi edilir ise bu kökleri yeniden çıkacaktır. Aksi halde çıkmayan bölgelere ekim yaptırabilirsiniz.

Bıyık ve sakal estetiği, yüzdeki kılların kök kısımlarında dökülme olanlara uygulanabilmektedir ayrıca kaş ekimi de merkezimizde yapılmaktadır.

Hizmetlerimiz
Verdiğimiz hizmetlere aşağıdan ulaşabilirsiniz
Saç Ekimi
Kaş Ekimi
Sakal Ekimi
Safir Fue saç ekimi
Bıyık Ekimi
Prp Tedavisi
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın